сабота, 24 февруари 2024

Кралството Мароко остро ја осудува инвазијата на џамијата Ал Акса од страна на израелските сили

Објавено на

часот

Сподели

Кралството Мароко, чиј крал Мохамед VI претседава со Комитетот Ал Кудс, ја нагласува потребата да се почитува правниот, верскиот и историскиот статус на Ерусалим и светите места, како и избегнување на сите практики и прекршувања кои би можеле да ја уништат секоја шанса за мир во регионот.

Кралството го повторува своето отфрлање на таквите практики, кои само ја комплицираат и влошуваат ситуацијата на окупираните палестински територии и ги поткопуваат напорите за намалување на тензиите и враќање на довербата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ