вторник, 18 јуни 2024

Кралот Чарлс, кралицата и принцот Вилијам на прославата на Денот Д

Британскиот крал Чарлс, кралицата Камила и принцот Вилијам ќе присуствуваат на настаните во Нормандија во јуни по повод 80-годишнината од истоварувањето на сојузничките сили, Денот Д, објави во петокот Бакингемската палата.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Чарлс и Камила ќе присуствуваат на церемонијата на Министерството за одбрана и Британската кралска легија во Вер-сур-Мер на Британскиот меморијал на 6 јуни, додека Вилијам ќе присуствува на канадските комеморативни церемонии во центарот Јуно во Курсел-сур-Мер на истиот датум.

Принцот потоа ќе учествува на меѓународната комеморативна церемонија на плажата Омаха каде ќе се соберат 25 шефови на држави и ветерани од целиот свет.

Сопругата на Вилијам, принцезата од Велс, нема да патува во Франција.

Еден ден претходно, на 5 јуни, Чарлс, Камила и Вилијам ќе присуствуваат на британскиот национален комеморативен настан во Портсмут.

Другите членови на кралското семејство исто така ќе ја одбележат годишнината од истоварувањето на Денот Д за време на тие два датума.

Објавата следи по неколку официјални настапи на кралот Чарлс откако се врати на јавните должности по дијагнозата на рак.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ