петок, 14 јуни 2024

Ковид-биланс: Од 1.167 тестирања има 86 новозаразени за 24 часа

Објавено на

часот

Сподели

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 65, Битола – 4, Прилеп – 3, Гостивар, Штип, Ресен и Берово по 2 и во Кавадарци, Велес, Охрид, Струмица, Кочани и Крива Паланка по 1.

Регистрирани се 87 оздравени пациенти од кои од Скопје – 58, Битола – 8, Кавадарци – 6, Охрид – 4, Гостивар, Кочани, Струга и Гевгелија по 2, а од Ресен, Радовиш и Демир Хисар по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Демир Капија (74г),починато во болнички услови. Лицето е починато на 29.04.2022 година.

Направените 1.167 тестови се преку: ИЈЗ-77, ЦЈЗ Скопје-108, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–50, Жан Митрев (Филип Втори)-41, Авицена-33, Биотек-48, Систина-49, лабораторија Лаор-21, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-13, Никоб Лаб-71, ВФВ Медикал-6, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 512.

Досега во земјата се направени вкупно 2.043.694 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.199, бројот на оздравени пациенти е 301.361, на починати е 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 541.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.406, Активни 335

Куманово 16.665, Активни 13

Битола 15.591, Активни 71

Прилеп 14.197, Активни 17

Тетово 13.470, Активни 5

Кавадарци 10.676, Активни 10

Велес 9.784, Активни 3

Гостивар 9.605, Активни 7

Охрид 8.891, Активни 13

Струмица 8.072, Активни 2

Штип 8.046, Активни 10

Кичево 5.643, Активни 9

Кочани 5.088, Активни 5

Струга 4.724, Активни 2

Гевгелија 4.418, Активни 3

Неготино 3.687, Активни 2

Ресен 2.746, Активни 11

Свети Николе 2.628, Активни 3

Радовиш 2.530, Активни 0

Крива Паланка 2.415, Активни 1

Делчево 1.983, Активни 1

Дебар 1.675, Активни 1

Берово 1.676, Активни 13

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 0

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 927, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 2

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ