четврток, 29 февруари 2024

Ковачевски уште нема датум за средба со Мицкоски, а нема да разговара за кадрите за техничката влада

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски вели дека нема зошто да се среќава и да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за кадровските предлози за техничката влада, бидејќи е тоа избор на ВМРО-ДПМНЕ. На средбата која не е закажана, би разговарал за други прашања поврзани со изборите.

Објавено на

часот

Сподели

„За кадровски решенија не можеме да се сретнеме, затоа што секоја политичка партија ги дава своите кадровски решенија во техничка или која било друга коалициска влада. По својата форма и суштина, оваа влада е коалициска во која ќе учествува и опозицијата со точно определени ресори според Законот за избори и Законот за Влада“.

Премиерот потенцира дека ВМРО-ДПМНЕ треба да ги соопшти своите кандидати за техничката влада и да ги достави до Владата и Собранието.

„Тие треба да ги соопштат своите кандидати и да ги достават до Владата и до Собранието подоцна за да можат да бидат избрани, така што тоа е воспоставена процедура, а секако дека ќе се сретнеме за да поразговараме околу другите елементи за изборите“, рече Ковачевски.

Тој Посочи дека уште не е прецизиран датумот за средба со Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот Извршен комитет донесе одлука да учествува во техничката влада. Тимчо Муцунски, член на ова партиско тело, вчера информираше дека на Централниот комитет на партијата се очекува да се донесе одлука да се овласти претседателот на партијата Христијан Мицкоски да ги одбере лицата кои ќе бидат дел од техничката влада.

Муцунски одговарајќи на новинарско прашање рече дека за министрите и замениците министри од нивната партија за техничката влада ќе се знае после Водици. Прашан дали има ли краен рок до кога ќе биде донесена одлуката за министрите кои ќе бидат во техничка влада, Муцунски одговори дека одлуката ќе биде донесена до крајот на јануари.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ