петок, 21 јуни 2024

Ковачевски-Гир: Скрининг процесот се одвива според предвидената динамика

Објавено на

часот

Сподели

Заеднички е констатирано дека во услови на геополитички превирања, од круцијално значење е полноправното членство на земјава во Европската Унија.

Премиерот Ковачевски нагласил дека продолжувањето кон европскиот пат е историска шанса што сега треба да се искористи и дека полноправното членство во ЕУ до 2030 година е амбициозна но достижна цел за што ја има поддршката и од стратешките партнери. 

Евроамбасадорот Гир, како што велат од Владата, ја потврдил силната поддршка за евроинтеграцискиот процес на државата

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ