петок, 14 јуни 2024

Ковачевски – Агелер: Поддршка од САД во следните чекори во евроинтеграцискиот процес на земјата

Објавено на

часот

Сподели

Средбата е дел од редовниот дијалог со американската амбасадорка по однос на заеднички теми од дневен ред во односите меѓу двете земји и доаѓа по посетата на премиерот Ковачевски на Соединетите Американски Држави, минатата недела.

Премиерот Ковачевски се заблагодари за недвосмислената поддршка за нашата земја добиена од американскиот државен секретар Ентони Блинкен на средбата која се одржа на 9 Мај во Вашингтон, а посебно во пресрет на следните чекори во евро-интегративниот процес на земјата. Заемно беше нагласена заложбата за севкупен развој на пријателските, билатерални и економски односи меѓу Северна Македонија и САД, како сојузници во НАТО, но и како две земји кои споделуваат заеднички вредности, наведува во соопштение владината прес-служба.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ