петок, 21 јуни 2024

Косовската претседателка по средбата со Вучиќ: Подготвени сме да одржиме нови локални избори

Објавено на

часот

Сподели

Османи ја даде изјавата за новинарите по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и лидерот на Европската унија Жозеп Борел на самитот во Молдавија.

Разговорите беа дел од меѓународните напори за смирување на кризата на северот на Косово, која во понеделникот прерасна во насилни судири во кои беа ранети 30 припадници на мировните сили на НАТО и 52 српски демонстранти. Макрон рече дека Франција и Германија ги повикаа лидерите на Косово и Србија да организираат нови избори што е можно поскоро во регионите погодени од неодамнешните граѓански немири.

Тој додаде дека тој и Шолц им дале една недела на косовските и српските лидери да одговорат на нивниот предлог. „Она што го побаравме од двете страни е многу едноставно: организирање на нови избори во четирите општини што е можно поскоро, со обврска на Косово (да ги спроведе)“, изјави Макрон за новинарите.

Тој додаде дека барале српското малцинство да учествува на изборите, како и Косово без одлагање да го реши проблемот со формирање заедница на српски општини.

Шолц во меѓувреме ги повика двете страни да покажат одговорност. „Тоа е навистина многу сериозна ситуација… Имавме интензивна дебата… за предизвиците на теренот. Потребна е храброст. Сите засегнати страни треба да покажат храброст. Секој треба да даде свој придонес, како одговорни политички лидери“, рече тој на прес-конференција.

Претходно во текот на денот, и двајцата лидери изгледаа далеку од барање на помирување, при што Османи ја повика Србија да престане да го „дестабилизира“ Косово, а Вучиќ побара од Косово да ги повлече „нелегалните градоначалници“.

Кога пристигнаа на самитот во Молдавија каде се сретнаа повеќе од 40 европски лидери, Вучиќ и Османи не се поздравија иако стоеја на само неколку метри оддалеченост на црвениот тепих.

Неколку десетици војници на КФОР, силите на меѓународната заедница под раководство на НАТО, беа повредени во понеделник попладне во судир со српски демонстранти во општина Звечан на северот на Косово. Српските демонстранти, меѓу кои има и неколку десетици повредени, се спротивставија на доаѓањето на албанските градоначалници во општините по изборите кои беа бојкотирани од Србите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ