сабота, 22 јуни 2024

Кометал Ѓорче Петров пред 20 години стана Европски шампион (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Кометал Ѓорче Петров во сезоната 2001/2002 во тогаш финален двомеч го победи Херц од Унгарија и го крена најголемиот европски клупски трофеј.
 
Македонскиот тим загуби во Унгарија со 27-25, но на реваншот на 19. мај, во преполната сала СРЦ Кале, Кометал Ѓорче Петров победи со 26-22 и стана европски шампион.
 
Во тој состав блескаше Индира Кастратовиќ која на тој меч постигна 10 голови, покрај неа во составот беа Нацева, Бујанова, Платон, Малахова, Будимир, Велкова, Кисељова, Андрушенко, Чупиќ, Дину, Калиниченко, Плшчинска, Златановска. Тренер беше, Александр Панов од Русија.
 
[video:https://www.youtube.com/watch?v=rW_UcbPA6C8 autoplay:0]
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ