четврток, 20 јуни 2024

Командантот на партизаните до Путин: Ќе се видиме пак. Доаѓаат големи работи

Објавено на

часот

Сподели

Тој рече дека неговите борци против Путин долго време држеле „околу 42 квадратни километри“ од руската територија. „Ние се бориме за слобода, се бориме против неправдата, значи се бориме против тортурата, се бориме против ужасните акти на полициска бруталност“, рече тој.

Русија првично ја обвини Украина за нападот на Белгород и рече дека 70 напаѓачи биле убиени или потиснати.

Запрашан за извештаите на западните медиуми дека неговата милиција користела американска воена опрема, тој одби директно да одговори. „Знам точно од каде доаѓа моето оружје. За жал, не од западните партнери“, вели тој. Вашингтон ги истражува извештаите дека партизаните користеле американски возила во Русија, изјави за новинарите портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ