сабота, 22 јуни 2024

Командантот на норвешката армија: Имаме две-три години да се подготвиме за рускиот напад

Врховниот командант на Норвешка рече дека НАТО има две до три години да се подготви пред Русија да ја обнови својата војска и да ја подготви за конвенционален напад.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Ова е пократка временска рамка од она што досега го наведоа некои други западни претставници. „Во еден момент некој рече дека ќе бидат потребни 10 години, но мислам дека се вративме на помалку од 10 години поради развиената индустрија што веќе постои во Русија“, рече 55-годишниот генерал Ерик Кристоферсен.

„Имаме две до три години да ги обновиме нашите сили и резерви, а во исто време да ја поддржуваме Украина“, рече Кристоферсен. „Норвешка, членка на НАТО од 1949 година, нема значајни промени на својата граница во текот на изминатата година. Руските копнени сили на полуостровот Кола се десеткувани по големите загуби во Украина“, рече Кристоферсен.

„Сега гледам прозорец каде што можеме да ги исполниме барањата договорени од НАТО, нова командна структура, нови структури на силите, нови регионални планови“, рече тој. „Значи, во следните години можеме суштински да ги исполниме овие планови и овие одлуки, но мораме да забрзаме. Мораме да го направиме тоа за две до три години за да се увериме дека сме подготвени за сѐ што може да се случи“, додаде тој.

Норвешкиот парламент допрва треба да го одобри планот за двојно зголемување на буџетот за одбрана во следните 12 години.

„Нашата војска е во состојба на готовност од есента 2022 година, кога Русија почна почесто да го споменува нуклеарното оружје и се случи експлозијата на Северен тек. Ние гледаме што се случува во нашето соседство и ја зголемивме нашата подготвеност“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ