четврток, 20 јуни 2024

Команданти на руската и американската војска разговарале за првпат од почетокот на војната

Објавено на

часот

Сподели

„Воените лидери разговараа за неколку прашања врзани за безбедноста и се договорија дека врските за комуникација ќе останат отворени“, кажа портпаролот на Мајли.

„Во согласност со досегашната пракса, деталите на нивниот разговор ќе останат тајни“, додаде портпаролот. Во соопштението на американската војска не се спомнати конкретните прашања за кои се расправало.

Руската новинска агенција РИА Новости, повикувајќи се на руското министерство за одбрана, објави дека двајцата генерали разговарале за прашањата од „заеднички интерес“, вклучувајќи ја Украина.

Разговорот бил извршен откако американскиот министер за одбрана Лојд Остин разговараше со својот руски колега минатата недела, а шефот на Пентагон повика на итен прекин на огнот во Украина.

Соединетите Американски Држави и Русија воспоставија специјална телефонска линија од почетокот на руската воена операција во Украина на 24 февруари.

„Црвениот телефон“ за деескалација се наоѓа во центарот на европската команда на американската војска во Штутгарт.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ