петок, 21 јуни 2024

Кинески борбен авион опасно се приближи до американски шпионски авион (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Во соопштението, воената команда на Соединетите Држави одговорна за Индо-Пацификот рече дека кинескиот авион Ј-16 го извел маневарот минатата недела и го принудил американскиот авион РЦ-135 да прелета низ предизвиканата турбуленција.

Вакви пресретнувања се случуваат повремено. Во декември, кинески воен авион дојде на 10 стапки (3 метри) од авион на американските воздухопловни сили и го принуди да преземе маневри за избегнување за да избегне судир во меѓународниот воздушен простор.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ