недела, 23 јуни 2024

Кинеската војска го опколи Тајван и изврши лажни напади врз важни воени цели

Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван како казна за, како што ги нарече, сепаратистичките дела при одржувањето на изборите и инаугурацијата на новиот претседател.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Кинеските државни медиуми тврдат дека десетици борбени авиони на Народнослободителната војска (ПЛА) со боеви проектили извршиле лажни напади врз „воени цели со висока вредност“, оперирајќи заедно со морнарицата и ракетните сили.

Во пропагандните фотографии објавени од државните медиуми се спомнуваат и кинеските копнени балистички ракети Донгфенг, но не се наведува дали се користени. Како одговор на вежбите, Тајван ја обвини Кина за „ирационална провокација и нарушување на регионалниот мир и стабилност“.

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека поморските, воздушните и копнените сили се ставени во состојба на готовност, зајакната е безбедноста на базите, а на силите за противвоздушна одбрана и ракетни сили им е наредено да ги надгледуваат можните цели.

Вежбите се првиот значаен одговор на Кина на овонеделната инаугурација на Лаи Чинг-те како петти претседател на Тајван, по победата на демократските избори во јануари. И Лаи и неговата претходничка Цаи Инг-вен се од просуверената Демократска напредна партија (ДПП), која Пекинг ја смета за сепаратистичка.

Кинеските државни медиуми утринава објавија дека во вежбите под кодно име Заеднички меч-2024А ќе учествуваат единици на армијата, морнарицата, воздухопловните сили и ракетните сили кои оперираат во Тајванскиот теснец. Единиците ќе оперираат и околу островите Кинмен, Мацу, Вукиу и Донгин, кои се блиску до кинеското копно.

Портпаролот на Народноослободителната војска Ли Си рече дека вежбите „ќе послужат како силна казна за сепаратистичките дејствија на силите за „независност на Тајван“ и строго предупредување за мешање и провокација од надворешни сили“.

„Сегашната воена вежба не само што не помага за мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец, туку ја истакнува и хегемонистичката природа на Кинеската комунистичка партија“, одговори тајванското Министерство за одбрана. Аналитичарите велат дека името на вежбата, со наставката „2024A“, сугерира дека оваа година може да се очекуваат повеќе вежби насочени кон Тајван.

„Ова изгледа како увертира за нови и поголеми воени вежби кои доаѓаат. Ова е сигнал за обликување на меѓународните наративи. Вистинската „казна“ против Тајван можеби допрва доаѓа, бидејќи е потребно време“, рече Вен-ти Сунг, политички аналитичар и експерт за Кина на Австралискиот национален универзитет.

Пекинг тврди дека Тајван е кинеска провинција и вети дека ќе ја анектира, доколку е потребно и со сила. Владата и народот на Тајван со големо мнозинство ја отфрлаат потенцијалната анексија, а тајванските лидери ветија дека ќе ги зголемат мерките за одвраќање и ќе ја зајакнат одбраната, истовремено повикувајќи ја Кина да ги прекине своите закани и да се врати на дијалогот.

Во последниве години, Кина го засили притисокот врз Тајван, со зголемени упади на воздухопловните сили во нејзината идентификациска зона за противвоздушна одбрана, економска принуда и когнитивно војување, дизајнирани да го убедат Тајван да прифати кинеско преземање на власта без војна.

Мапите од областа за вежбање објавени утрово покажаа вежби кои функционираат во слични области како во 2022 година, кога Кина го опколи Тајван со вежби со жив оган како одговор на посетата на Тајпеј од тогашната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Во 2023 година, Кина повторно организираше големи вежби, како одговор на состанокот во САД меѓу претседателката Цаи и американскиот претседател на Претставничкиот дом Кевин Мекарти. Тие вежби ја ескалираа тактиката прикажана во 2022 година, симулирајќи блокада на Тајван и напади пред инвазија.

Во вторникот, кинеската канцеларија за прашања на Тајван објави недефинирани „контрамерки“ на инаугуративниот говор на Лаи. Заменик-командантот на американската Индо-пацифичка команда, генерал-полковник Стивен Скленка, им рече на новинарите во Канбера дека заканите на Кина треба да се сфатат сериозно, но напад или инвазија не се неизбежни или непосредни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ