четврток, 13 јуни 2024

Кина испрати воени бродови и авиони кон Тајван

Објавено на

часот

Сподели

Кинеската народноослободителна армија испратила прво 38 воени авиони и девет воени бродови околу Тајван, а потоа кон островот полетале уште 30 авиони, меѓу кои ловци Ј-10 и Ј-16.

Тајван би требало да ја организира годишната вежба Хан гуанг подоцна овој месец, во кој неговата војска ќе ја вежба борбената готовност за спречување инвазија.

Исто така ќе ја спроведе годишната воена вежба Ванан чија цел е подготовка на цивилите за природни катастрофи и евакуации во случај на воздушен напад.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ