четврток, 30 мај 2024

Ким Џонг Ун надгледуваше систем за тактичко ракетно оружје

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во вторникот надгледуваше систем за тактичко ракетно оружје што ќе биде инсталирано во ракетните единици на војската, објави денеска севернокорејската државна новинска агенција КЦНА.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Ким изрази задоволство од производството на ракетните системи во првата половина од годината и нагласи дека е важно да се спроведе овогодинешниот план за воено производство, велејќи дека тоа ќе придонесе напредок во подготвеноста на војската за војна, пренесе Ројтерс.

Како што наведуваат севернокорејските медиуми, ракетните фрлачи произведени во првата половина на оваа година ќе бидат инсталирани на западните огнени ударни единици задолжени за „важни мисии за огнен напад“.

Минатата недела Ким го надгледуваше артилерискиот вооружен систем на земјата и присуствуваше на пробното гаѓање.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ