понеделник, 24 јуни 2024

Казнети 131 мотоциклист без кацига, на радар фатени 161 возач

Објавено на

часот

Сподели

Од брзите возачи, деветмина возеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а еден со дури над 70 километри на час над дозволеното. Притоа, 90 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 71 надвор од населено место.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 154 мерки, покрај 21 за брзо возење и 11 мерки за возење без возачка дозвола, 25 санкции за прекршоци што ги чинат возачи на моторцикли, изречени се три мерки за користење мобилен телефон при возење, 10 за непрописно престројување, четири санкции за минување на затворен сигнал – црвено светло, како и друг вид на прекршоци.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ