недела, 26 мај 2024

Казахстан: Поранешен министер осуден на 24 години затвор за убиство на сопругата

Врховниот суд во Казахстан денеска го осуди поранешниот министер за економија Куандик Бишимбаев на 24 години затвор за убиство на неговата сопруга.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

За време на судењето на Бишимбаев за убиството на неговата сопруга Салтанат Нукенова, голем број луѓе побараа од властите построги казни за семејно насилство. Властите набрзо донесоа закон со кој се заоструваат законите за злоупотреба на сопружниците.

Нукенова беше пронајдена мртва во ноември, во ресторан во сопственост на еден од роднините на нејзиниот сопруг. Бишимбаев тврдеше дека е невин пред да признае пред судот минатиот месец дека ја претепал и „ненамерно“ ја предизвикал нејзината смрт. Неговите адвокати првично ги оспоруваа медицинските докази што укажуваат дека Нукенова починала од удари во главата.

Роднината на Бишимбаев, Бахитџан Бајжанов, е осуден на четири години затвор бидејќи му помогнал на Бишимбаев да го прикрие убиството.

Кога започна судењето, повеќе од 5.000 Казахстанци им пишаа на членовите на парламентот барајќи да се донесе построг закон за злоупотреба, објавија казахстанските медиуми.

Казахстанскиот претседател Касим-Јомарт Токаев повеќепати зборуваше за зајакнување на заштитата на жените. Во јануари, тој ја критикуваше одлуката на Министерството за правда кога одби да ја разгледа петицијата од семејството на Салтанат Нукенова.

Според студија од 2018 година поддржана од ОН Вумен, околу 400 жени годишно умираат од семејно насилство во Казахстан, иако многу случаи не се пријавени.

Во 2017 година, Казахстан го декриминализираше тепањето и другите дела кои предизвикуваат „лесни“ физички повреди, со тоа што ќе се казнуваат само со парични или кратки затворски казни.

Казахстан потоа го промени законот, зголемувајќи ги казните за напаѓачите и воведе нови кривични дела, меѓу кои и малтретирање малолетници.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ