петок, 19 април 2024

Кардиохирургот Сашко Кедев искачи уште еден планински врв повисок од 8.000 метри

Објавено на

часот

Сподели

„Сашко Кедев , инаку штипјанец, досега ги освои највисоките врвови во сите седум континенти. Претходно го освои Монт Еверест во 2009 година и Манаслу пред две години висок 8.156 метри. Сашко Кедев тука не застанува. Има план да освои уште неколку највисоки врвови во свето“, напишаа неговите пријатели од Штип.

Инаку, Кедев бил дел од десетчлена меѓународна екипа, во која покрај петмина шерпаски водичи, биле и планинари од Кина, Пакистан, САД и Јапонија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ