понеделник, 26 февруари 2024

Канаѓанец со отровни пакети уби 14 луѓе, се сомнева на уште жртви ширум светот

Канаѓанец кој наводно им помогнал на повеќе од десетина млади луѓе низ покраината Онтарио да се убијат испраќајќи им отров по пошта, е обвинет за 14 убиства, соопшти канадската полиција. Кенет Ло (58) претходно беше обвинет за 14 кривични дела за советување или помагање во самоубиство.

Објавено на

часот

Сподели

Полицијата соопшти дека Ло испратил околу 160 пакети со смртоносна супстанција до луѓе во Канада и најмалку 1.200 пакети на адреси во повеќе од 40 земји. „Ова е очигледно значајно со оглед на бројот на обвиненија и истражниот тим го сфаќа случајот сериозно“, рече инспекторот Сајмон Џејмс од полицијата во Јорк, во северната област на Торонто, на телевизиска прес-конференција.

Жртвите се на возраст од 16 до 36 години, но Џејмс одби да ги именува или да објасни зошто обвиненијата против Ло се сменети. Тој исто така рече дека не знае колку луѓе во странство можеби починале. „Продолжуваме да соработуваме со агенциите за спроведување на законот и да соработуваме со нив на глобално ниво“, рече Џејмс.

Канадската радиодифузна корпорација, повикувајќи се на официјални записи и изјави, објави дека Ло може да се поврзе со 117 смртни случаи ширум светот, повеќето од нив во Британија. Се вели дека властите во Нов Зеланд, Франција, Ирска, Италија, Германија и Швајцарија потврдиле дека Ло испратил пакети во нивните земји.

Ло е поранешен канадски готвач за кој канадските и американските медиуми велат дека убиствата ги претворил во бизнис. Наводно, преку Интернет продавал пакети со комплети за самоубиство, односно смртоносен отров.

Мајката на тинејџер кој се самоубил користејќи производи на Ло, за ЦТВ Торонто изјави дека можела да види „светлина на крајот од тунелот“ за нејзиниот син, откако слушнала дека полицијата поднела 14 нови обвиненија за убиство против Ло.

Ло, за кој полицијата рече дека користел голем број веб-страници за да дојде до своите жртви, е во затвор и ќе се појави на суд на 19 декември следната година. „Еден од предизвиците со кои се соочуваме е тоа што многу од овие страници се наоѓаат во други земји каде канадскиот закон не се применува“, рече Џејмс.

Доколку биде прогласен за виновен, Ло ќе влезе како еден од најтешките масовни убијци во канадската историја. Во април 2020 година, 51-годишен маж уби 22 лица во атлантската провинција Нова Шкотска пред да биде застрелан од полицијата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ