понеделник, 20 мај 2024

Канада направи исклучок, му дозволи на Ербас да набавува титаниум од Русија

Канада одобри употреба на титаниум со потекло од Русија за европскиот производител на авиони Ербас, ослободувајќи го рускиот добавувач од санкции по предупредувањата за можни страшни последици за западниот воздушен простор.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Одлуката на Отава ќе му овозможи на Ербас флексибилност во производството на авиони во канадските фабрики и ќе ги ублажи стравувањата од проблеми со увозот.

Производителите на авиони со години купуваат титаниум од руската државна компанија ВСМПО-АВИСМА. „На Ербас му е познато дека канадската влада воведе санкции против ВСМПО, па ја доби потребната лиценца за операциите на Ербас да се усогласат со соодветните санкции“, одговори канадската филијала на Ербас на барањето на Ројтерс.

Не се наведени детали за дозволата или колку долго ќе остане во сила. Канадската влада не одговори на барањето на Ројтерс за коментар. Увозот на руски титаниум не подлежи на западни санкции. Канада сепак го забрани увозот, а рускиот добавувач во февруари го вклучи на списокот компании со кои е забрането да се соработува поради наводните врски со рускиот воено-индустриски комплекс.

Во Ербас, пак, предупредуваат дека забраната ќе им наштети на оние што ќе ја воведат, додека Русија тешко би ја почувствувала бидејќи титаниумот сочинува само мал дел од рускиот извоз. Забраната ќе предизвика „огромна“ штета на западниот воздушен простор, нагласија тие.

„Нашите санкции не треба да предизвикаат толку голема штета што на крајот ние што ги наметнавме да бидеме во голема загуба“, изјави за Ројтерс извор директно запознаен во канадската политика. Во меѓувреме, европскиот производител на авиони вети дека ќе ја забрза потрагата по други добавувачи. Норвешката Норск Титаниум во вторникот објави дека склучила нов договор за набавка со Ербас.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ