вторник, 16 април 2024

Како убијците од ИСИС-Х влегуваат во Европа? Се преправаат дека се Украинци

Терористите од ИСИС сѐ повеќе доаѓаат во Германија преку воената зона во Украина, пишува германскиот весник Билд во статија во јануари. Во написот се наведува дека тие се државјани на Таџикистан што се претставуваат како украински бегалци.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Нова опасност! Ни доаѓаат незабележано“, предупредува Билд.

„Цела Европа со месеци е во состојба на готовност. Ризикот од напади е зголемен бидејќи терористите од и преку Таџикистан се пробиваат на Запад. Поточно, станува збор за нова група наречена ‘Провинција Хорасан на Исламска држава’“ (ИСПК).

Само во Германија, исламистите веќе три пати се обидоа да предизвикаат страшна крвопролевање – неодамна во Келнската катедрала“, вели Билд во јануари.

Таџикистанци во Германија

Тие користат лажни документи и им раскажуваат на Германците фиктивни приказни за тортура и прогон, а овие, како што пишува Билд, речиси без никакви проверки ги прифаќаат украинските бегалци. Весникот посочува дека во последно време во Германија расте бројот на уапсените терористи од Таџикистан, често поврзани со групата ИСИС-Х. Ова е разгранок на ИСИС што дејствува во Пакистан, Иран, Авганистан и Централна Азија.

Конкретно, неодамна беа уапсени милитанти што подготвувале напад врз катедралата во Келн. Навистина, не е сосема јасно како Таџикинците влегуваат во Европа преку борбената зона. Сега е невозможно да се помине линијата на фронтот во Украина. Таму нема контролни пунктови. Линијата е одделена со мински полиња, змејски заби, длабоки јами итн.

Можно е да се влезе преку Молдавија

Останува една теоретска опција – Таџикистанците легално влегуваат во Украина преку Молдавија. Таџикистан има безвизен режим со Молдавија и Украина. Таму купуваат украински пасоши (лажни) и потоа заминуваат повторно, преку Молдавија, користејќи ги таџикистанските документи и заобиколувајќи ја забраната мажите да ја напуштаат Украина.

Потоа доаѓаат во Европа користејќи украински биометриски пасош. Во написот на Билд не се споменува таква шема, која на прв поглед изгледа прилично комплицирано.

Сличен напис напиша и австрискиот весник Хојте, во врска со неодамнешниот терористички напад во Подмосковје. Хојте пишува дека во 2022 година, непосредно по почетокот на војната, државјани на Таџикистан дошле во Австрија од Украина, а потоа минатиот декември биле приведени во Виена под сомнение дека подготвувале терористички напади.

Уапсен Таџикистанец

Таџикистанец и неговата сопруга, според истражителите, планирале напад со употреба на експлозиви и калашникови на катедралата Свети Стефан. Судејќи според преписката на Фејсбук, тие биле дел од истата структура што ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Москва: ИСИС-Х. Австриските разузнавачки служби веруваат дека има голем број осомничени за кои се вели дека пристигнале во Европа преку Украина.

„Путин го користи нападот во Москва за да нахушка против Украина. Но постојат знаци дека радикалите од таму тивко продреле во Европа“, пишува медиумот. Во исто време, според весникот, нема докази дека извршителите на терористичкиот напад во Русија имале некакви врски со истомисленици во Украина.

Фото: ЕПА

Франција сака да соработува со Русија

Дека работата е сериозна се гледа и од изјавите на францускиот претседател. Францускиот претседател исто така ја спомна ИСИС. Тој зборуваше дека оваа група се обидела да изврши напади и во Франција. Самата Франција по нападот во Москва ја крена состојбата на готовност на највисоко ниво.

Исто така, Макрон и понуди на Русија да ја зајакнат соработката за да ги најдат виновниците. Русија во моментов ја доведува во прашање одговорноста на ИСИС, односно официјалниот наратив сѐ уште е дека зад нападот стојат украински и западни служби.

Терористички центар во Европа

Од овие написи, вели Индекс, произлегува фактот дека постои терористички центар што, користејќи граѓани на Таџикистан, планира и изведува терористички напади и во Руската Федерација и во Европа. И, очигледно, тој центар веројатно нема засолниште во украинските специјални служби. Колку и да е во војна со Русија, Украина не би му обезбедила логистика на некој што планира терористички напади во Европа.

Сепак, судејќи според медиумите, на територијата на Украина имало, а можеби и сè уште има луѓе што може да бидат поврзани со ИСИС. А украинските специјални служби можеби ќе треба да посветат посебно внимание на проверка на овие информации. Затоа што ако информацијата се потврди, тоа значи потенцијална закана од терористички напади на исламисти и во самата Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ