недела, 14 април 2024

Кај Костурник приведен криумчар кој превезувал 12 мигранти од Сирија

Во близина на  кумановското село Костурник полицијата вчера попладне го лишила од слобода Б.М. од село Вртекица, општина Студеничани, откако при контрола во возило фолксваген бора со велешки регистарски ознаки кое го управувал, биле пронајдени 12 мигранти од Сирија, од кои четири малолетници.

 

Објавено на

часот

Сподели

„Во близина на наплатната станица Романовце кај Куманово, полициските службеници дале знак за запирање на возилото, но возилото продолжило со движење. Во близина на село Костурник возилото било запрено, по што Б.М. се обидел да избега, но веднаш бил фатен и лишен од слобода“, информира МВР.

Б.М и мигрантите биле предадени на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ