понеделник, 15 април 2024

Кадиров предлага одложување на претседателските избори во Русија или Путин како единствен кандидат

Рамзан Кадиров, шефот на рускиот регион Чеченија и близок сојузник на претседателот Владимир Путин, рече дека претседателските избори што треба да се одржат во март 2024 година или треба да се одложат поради војната во Украина или да се ограничат само на Путин, пренесе Ројтерс.

Објавено на

часот

Сподели

„Сосема е очигледно дека настан од толку големи размери ќе биде искористен и ќе се користи за провокации од страна на многу непријателски земји, вклучително и целиот колективен Запад. Нашите непријатели ќе се обидат да ја разнишаат ситуацијата внатре во земјата“, напиша Кадиров на Телеграм.

Рускиот устав предвидува можност за откажување на изборите доколку се прогласи вонредна состојба.

Сега е прогласена воена состојба на териториите окупирани од Русија во украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон. Русија не ги контролира целосно териториите на овие региони, но ги смета сите овие територии за руски со права на поединечни субјекти на Руската Федерација.

И покрај вонредната состојба на окупираните територии, руските власти овде одржаа таканаречени „избори“ за законодавни собранија.

Владимир Путин е на власт во Русија од 2000 година. Во 2000-тите два пати беше избран за претседател: во 2000 и 2004 година. Во тоа време, претседателскиот мандат во Русија беше четири години.

Во 2008 година имаше ротација меѓу Путин и поранешниот шеф на владата. Дмитриј Медведев стана претседател, а Путин ја презеде функцијата шеф на владата.

Во 2012 година, Путин се кандидираше за трет мандат: истата година, претседателскиот мандат беше зголемен од четири на шест години.

Тој стана претседател по четврти пат во 2018 година.

Во летото 2020 година, Русија ги усвои амандманите на Уставот кои ќе му овозможат на Путин повторно да се кандидира за претседател и да остане на власт до 2036 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ