четврток, 29 февруари 2024

Кадиров: Ќе ослободам 20 украински војници ако ги укинат санкциите за мене и моето семејство

Чеченскиот лидер Рамазан Кадиров побара укинување на меѓународните санкции наметнати на неговото семејство во замена за ослободување на 20 украински воени заробеници.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Кадиров изјави дека чеченските војници заробиле Украинци за време на борбите во регионите Доњецк и Луганск, пренесоа руските медиуми.

Во Грозни покажа видео во кое се залагаат заробените Украинци за размена под условите што тој ги наведе.

Чеченскиот лидер изјави дека санкциите наметнати на неговата мајка, ќерки и неговите коњи треба да бидат укинати.

„Дури и да ми бидат наметнати уште некои санкции, ние сепак ќе ги пуштиме тие луѓе да си заминат“, изјави Кадиров.

Кадиров е еден од најблиските поддржувачи на рускиот претседател Владимир Путин, кој речиси две години води разорна војна против Украина. Москва затоа му дозволува да се извлече од тиранијата и автократското однесување во својата земја.

Според Женевската конвенција, Кадиров не смее да ги третира украинските воени затвореници како негови приватни затвореници, и не смее да ги прикажува на видео. Тој не е овластен да преговара.

ЕУ и САД воведоа забрана за влез на Кадиров и неговото семејство и ги замрзнаа сите нивни средства на нивните територии.

Во Чешка е запленет вреден коњ кој наводно му припаѓал на Кадиров, кој исчезна под неразјаснети околности во 2023 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ