понеделник, 17 јуни 2024

Кадиров: Добивме наредба за офанзива. Ќе видите што значи одмазда

Објавено на

часот

Сподели

„Пријатели, чеченските единици добија нова наредба да ги прераспределат своите сили. Територијата на Народна Република Доњецк станува зона на одговорност“, напиша Кадиров. „Според наредбата, борците на чеченските единици мора да започнат активни борбени операции и да ослободат низа населени места. Борбените единици се подготвуваат за јуришни активности со активна поддршка на Министерството за одбрана и Генералштабот на руските вооружени сили“, објави тој.

Кадиров рече дека „слични наредби за почеток на офанзива“ добиле и други единици на неговиот баталјон Ахмат, лоцирани на „алтернативни делови од контактната линија меѓу регионите Запорожје и Керсон“.

Кадиров го коментираше и нападот со дронови на Москва.

„Неопходно е да се прогласи вонредна состојба во Русија и да се употребат сите борбени средства за да се исчисти целата терористичка ќелија. Наместо да се користат термините украинска војска и украински политичари, треба да ги нарекуваме со нивното вистинско име – терористи“, напиша Кадиров.

„Одговорите на ваквите напади треба да бидат жестоки. Ние ги штитиме нашите граѓани. Наскоро ќе покажеме што значи одмазда“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ