петок, 21 јуни 2024

Јужноафриканската Република ќе биде домаќин на самитот на БРИКС

Објавено на

часот

Сподели

„Постигнуваме напредок во организирањето на самитот на БРИКС и финализирањето на дискусиите за неговиот формат“, изјави Рамафоса за новинарите, додавајќи дека состанокот, кој во принцип треба да се соберат Јужноафриканската Република, Бразил, Кина, Индија и Русија, ќе се одржи „физички“.

Тој не кажа дали Владимир Путин ќе учествува на самитот, по кого МКС во март издаде налог за апсење поради „депортација“ на украински деца откако почна инвазијата на Украина, што се смета за воено злосторство.

Москва ги отфрла овие обвинувања.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ