среда, 29 мај 2024
Алегри летоска ќе се раздели со „старата дама“

Јувентус веќе го договорил новиот тренер, пристигнува во пакет со двајца фудбалери

Медиумите од Италија пренесуваат дека Јувентус и Макс Алегри ќе се разделат по крајот на сезоната, „старата дама“ веќе го има одбрано новиот тренер и начелно е договорена соработка со Тијаго Мота.

Објавено на

часот

Сподели

Подолго време се шпекулира деак Макс Алегри нема да ја одработи последната година од договорот (до јуни 2025) и летоска ќе го напушти кормилото на Јувентус.

Последните информации на Калчомеркато велат дека стратегот дефинитивно ќе замине летоска, Јувентус веќе го има одбрано новиот тренер.

„Старата дама“ начелно договорила соработка со Тијаго Мота, кој врши одлична работа на клупата на Болоња и во моментов се во топ четири.

Калчомеркатво додава дека во пакает со стратегот во Торино ќе се преселат и двајца фудбалери, односно дефанзивецот Рикардо Калафиори и фудбалерот од средниот ред Луис Фергуосн.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ