недела, 21 април 2024

Јуроњуз Албанија: Косово ја заплени вилата на Милан Радоичиќ

Косовската министерка за правда Албулена Хаџиу соопшти дека почнала примената на конечната мерка на забрана за приоѓање со привремена мерка одземање на недвижност во случајот Бањска, објави Јуроњуз на албански јазик.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Таа кажа дека агенција за управување со одземен имот почнала идентификација на имотот наведен во наредбата, вклучувајќи и вила на езерото Газиводе за која се смета дека му припаѓала на Милан Радоичиќ, но и друг имот, во согласност со законот и судот.

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља најави претходно дека планира вилата на Милан Радоичиќ, која се наоѓа на езерото Газиводе да ја претвори во станица за единицата на косовската полиција со чамци.

Вооружена група косовски Срби се спротивстави на патрола косовски специјалци на 24 септември 2023 и во престрелката загина полицаец, а подоцна косовски полицајци убија тројца локални Срби.

Радоичиќ, кој ја презема одговорноста за инцидентот, мина еден ден во истражен затвор во Србија, а подоцна беше пуштен под услов да не ја напушта Србија и да не влегува во Косово.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ