вторник, 16 април 2024

Југозаадот од Македонија почувствува слаб земјотрес

Слаб земјотрес со интензитет од 3 степени според Меркалиевата скала е почувствуван во 11 часот во дел од југозападот на Македонија, oсобено во регионот на Струга.

Објавено на

часот

Сподели

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е на 119 километри југозападно од Скопје, односно во соседна Албанија.

Силата на земјотресот во епицентарот изнесувала 3,1 степени според Рихтер.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ