четврток, 30 мај 2024

Јордан го повика иранскиот амбасадор на разговор

Јорданското Министерство за надворешни работи соопшти дека го повикало иранскиот амбасадор на разговор за да го предупреди Техеран дека мора да престане да ја доведува во прашање позицијата на Јордан, кој му помогна на Израел синоќа да собори стотици беспилотни летала и ракети.

Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

„Се соочуваме со сите наши можности и способности против се што претставува закана за Јордан и безбедноста на народот“, соопшти Министерството на платформата Икс (Твитер), пренесе Тајмс оф Израел.

Јорданскиот крал Абдула Втори му рекол на американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор дека секоја понатамошна ескалација од страна на Израел како одговор на иранските напади ќе го прошири конфликтот во регионот, објавија јорданските државни медиуми.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ