вторник, 5 март 2024

Јапонски ученици во средното училиште Таканава во Токио испратија поздрав на македонски (ВИДЕО)

Јапонската амбасада во Скопје на социјалните мрежи објави видео од јапонски ученици што испраќаат поздрав на македонски јазик, по повод 30 години пријателство на Македонија со Јапонија.

Објавено на

часот

Сподели

„Учениците во средното училиште Таканава во Токио го изучуваат македонскиот јазик изминативе две години, ја презентираат македонската кујна, природното наследство на земјата и обичаите на училишните фестивали. Иницијатор и инспирација за нивните активности е нивниот професор Томоки Аојама“, се наведува во објавата од Јапонската амбасада.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ