вторник, 5 март 2024

Јапонија се подготвува за можно неуспешно лансирање на севернокорејскиот сателит

Објавено на

часот

Сподели

Министерот Хамада ѝ нареди на војската да се подготви бидејќи тој би можел да нареди истрелување на ракети-пресретнувачи за да се минимизира штетата доколку делови од сателитот станат закана.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на почетокот на неделава изјави дека првиот воен шпионски сателит ќе биде лансиран на неодреден датум.

Хамада ги упати војниците да подготват ракети земја-воздух PAC-3 во југозападна Јапонија во областа за која се верува дека е под патеката на летот на севернокорејската ракета што ќе носи сателит.

Тој, исто така, нареди распоредување на разурнувачи опремени со ракети земја-воздух СМ-3 во крајбрежните води, се наведува во соопштението на Министерството.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ