петок, 23 февруари 2024

Јапонија го инсталираше системот Патриот во близина на Тајванскиот теснец

Објавено на

часот

Сподели

Првиот секретар на владиниот кабинет Мацуно Хироказу потврди дека јапонските воздушни сили за самоодбрана (АСДФ) распоредиле ракети патриот на островот Мијако, во островската провинција Окинава, јавува Анадолу.

Мацуно рече дека распоредените проектили биле наменети да ја гарантираат националната безбедност и ќе ги таргетираат можните балистички ракети со долг дострел на Северна Кореја.

Потегот на Јапонија доаѓа во време на зголемени тензии меѓу Кина и Тајван.

Локалните медиуми јавуваат дека ракетите ПАЦ-3 се распоредени и на островите Ишигаки и Јонагуни во истиот регион.

Островите Мијако, Јонагуни и Ишигаки во југозападна Јапонија се наоѓаат најблиску до Тајван.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ