понеделник, 27 мај 2024

Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна (ВИДЕО)

Израелски демонстранти блокираа камиони со хуманитарна помош на пат кон Појасот Газа и расфрлаа пакети со храна на патот, што е последен во серијата инциденти кога Израел се обврза да дозволи непречен проток на хуманитарни резерви во опколената енклава.

Скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Четворица демонстранти, меѓу кои и малолетник, беа уапсени на протест на контролен пункт во градот Таркумија, западно од градот Хеброн, окупиран од Израел, на Западниот Брег, се вели во соопштението на адвокатите кои ги застапуваат демонстрантите.

На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како демонстрантите ги фрлаат неопходните работи од камионите на земја, а содржината од картонските кутии се истура на патот.

Четири лица беа уапсени минатата недела на југот на земјата на сличен протест на Израелците, кои се противат на испраќање хуманитарна помош во областа под контрола на исламистичкото движење Хамас, според нивните адвокати.

„Поради инцидентите со нарушување на јавниот ред и мир, кои се случија денеска, полицијата започна истрага која доведе до апсење на голем број осомничени“, се вели во соопштението на израелската полиција, додавајќи дека истрагата сѐ уште е во тек.

Израел се соочи со силен меѓународен притисок да го зголеми протокот на помош за Газа, каде меѓународните организации предупредија на сериозна хуманитарна криза која се заканува на населението од над два милиони луѓе.

Израелските власти вчера соопштија дека е отворен нов премин на северот на Газа и дека наскоро ќе биде отворено привремено пристаниште, изградено од Соединетите Американски Држави.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ