четврток, 18 април 2024

Израелската војска откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град (ВИДЕО)

Израелската армија објави дека пронашла тунел долг десет километри што поврзува делови од централна Газа со главниот град Газа Сити на север.

Објавено на

часот

Сподели

Тунелот минува покрај Турската болница во централниот дел и Универзитетот Исра во градот Газа.

Објавени се фотографии и видеа на кои војската тврди дека е прикажана внатрешноста на тунелот со долги ходници, скали, кревети и оружје, меѓу другото.

Војниците уништија повеќе згради во кампусот на Универзитетот Исра во јануари, тврдејќи дека тие биле користени од Хамас за воени цели.

Хамас потврди дека изградил стотици километри тунели низ Газа.

Една од главните цели на израелската офанзива е да се уништи мрежата на тунели за кои израелските лидери велат дека Хамас ги користи за преместување на борците од исламистичката организација, транспорт на оружје и снабдување со материјали низ целата територија.

Израел го обвинува Хамас дека користи цивили како жив штит и дека пронашол многу подземни тунели под џамии, училишта, болници и објекти на ОН.

Некои заложници киднапирани во јужен Израел на 7 октомври за време на нападот на Хамас рекоа дека биле држени во тунели.

Војниците пронајдоа слични тунели низ цела Газа за време на речиси петмесечната војна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ