сабота, 20 април 2024

Израелската војска изгради пат низ Газа

Одбранбените сили на Израел (ИДФ) ја завршија изградбата на нов пат што минува низ северниот дел на Газа од исток кон запад, според сателитски снимки потврдени од Би-би-си.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

ИДФ изјави за Би-би-си дека се обидуваат да стекнат „оперативна основа“ и да го олеснат движењето на војниците и опремата.

Но, некои експерти стравуваат дека ќе се користи како бариера, спречувајќи ги Палестинците да се вратат во своите домови на север. Други рекоа дека тоа е дел од планот на Израел да остане во Газа по завршувањето на сегашните непријателства.

Во февруари, премиерот Нетанјаху ја претстави повоената визија во која Израел ќе ја контролира безбедноста во Газа на неодредено време. Меѓународните лидери го предупредија Израел против трајно раселување на Палестинците или намалување на големината на Газа.

Новиот пат минува низ северниот дел на Газа, започнува на границата на Газа со Израел и завршува во близина на брегот. Се вкрстува и со патиштата Салах ал-Дин и Ал Рашид, двете главни артерии кои минуваат низ територијата.

Иако има мрежа од патишта што ги поврзуваат истокот и западот, новата рута на ИДФ е единствената што минува низ Газа без прекин.

Анализата на сателитските снимки на Би-би-си открива дека израелската војска изградила повеќе од пет километри нови патни делници за да ги поврзе претходно неповрзаните патишта.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ