недела, 14 април 2024

Израелската армија: Спроведуваме „целна операција“ во болницата Ал Шифа во Газа

Израелската армија утринава објави дека спроведува „целна операција“ во болничката област Ал-Шифа во градот Газа.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Операцијата е врз основа на информации што укажуваат дека терористи на Хамас од висок ранг ја користат болницата“, соопшти израелската војска.

Очевидци потврдиле за Франс прес дека се работи за „воздушни операции“ на населбата Ал Римал, каде што се наоѓа болницата, како и дека тенкови да ги опколиле болничките згради.

Жителите на населбата Ал-Римал во Газа изјавија дека повеќе од 45 тенка и оклопни возила со израелски војници влегле во населбата, а некои од нив велат дека се водат борби околу болницата.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека се борат против членовите на Хамас заробени во болницата и дека „десетици се заробени“, пишува Тајмс оф Израел.

Како што се наведува во армиското соопштение, за време на операцијата „терористите отвориле оган врз израелските војници од болницата“, а Израелците возвратиле.

Министерството за здравство во Газа соопшти дека илјадници луѓе се во болница. Се додава дека една од зградите на болницата гори по воздушниот напад и дека има „десетици мртви“.

Израелската армија му порача на населението во Газа во близина на болницата, во населбата Ал-Римал, да се евакуираат во „хуманитарната зона“ Ал Маваси на јужниот брег на Газа, бидејќи армијата почнува нова рација во областа. Портпаролот на израелската војска на арапски јазик ги наведе зоните што треба да се евакуираат со повик до цивилите тоа да го сторат тоа на југ, по патот крај брегот.

Во почетокот на израелската копнена офанзива против Хамас, израелската армија ги повика палестинските цивили во северниот дел на Газа да се евакуираат на југ, иако околу 300.000 од нив останаа на север, каде што живеат во сè потешки услови.

На израелските војници им е наложено да бидат претпазливи и кажани им се мерките што треба да ги преземат за да се избегнат повреди на пациентите, цивилите и медицинскиот персонал, се вели во соопштението на армијата и се додава дека биле донесени арапските говорители за да се олеснат разговорите со пациентите, како и дека не се бара од пациентите и медицинскиот персонал да се евакуираат.

Од почетокот на војната меѓу Израел и палестински Хамас, на 7 октомври минатата година, израелската армија спроведе операции во неколку болници на палестинска територија. Таа го обвинува Хамас дека ги користи овие здравствени установи како командни центри.

Бројот на загинатите во војната постојано се зголемува. Според Министерството за здравство на Хамас, од почетокот на војната во Газа загинале 31.645 луѓе.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ