понеделник, 24 јуни 2024

Израелската армија: Не мислевме дека нападот врз Хамас ќе има последици врз невините Палестинци

Израелската војска соопшти дека презела чекори за минимизирање на цивилните жртви пред да го изврши нападот врз двајца високи функционери на Хамас минатата ноќ, во кој загинаа десетици палестински цивили во јужниот град Рафа во Газа, велејќи дека „не мислеле дека ќе има последици врз невините Палестинци“.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во воздушниот напад врз областа Тел Султан во западниот дел на Рафа беше убиен командантот на штабот на Хамас на Западниот Брег, обвинет дека планирал напади врз Израел и дека од таа окупирана територија е уште еден член на неговата единица, соопшти армијата, пренесуваат израелските медиуми.

Израелските одбранбени сили соопштија дека нападот бил извршен врз основа на „разузнавачки информации за присуство на терористи во областа“.

Жителите на Газа велат дека нападот предизвикал голем пожар во област полна со раселени жители што побегнале од конфликтот во другите делови на Газа и живеат во шатори и импровизирани засолништа, при што загинале 45 луѓе.

Пред нападот, вели тој, армијата презела „многу чекори за да се намали можноста за повреди на невмешани (цивили), вклучително и воздушно надгледување, употреба на прецизна муниција и дополнителни разузнавачки информации“, и врз основа на тоа било проценето дека не се очекуваат повредени цивили.

Армијата, сепак, најави дека ќе го истражи нападот.

Еден воен извор рече дека во нападот биле користени две ракети со „намалена големина на боева глава приспособена на такви цели“.

Израелската војска, исто така, соопшти дека немало напади во хуманитарната зона Ал-Маваси, на брегот на Средоземно Море, каде што армијата ги повика Палестинците да се засолнат.

Претставникот на ОН за Блискиот Исток Том Венесланд побара од Израел „целосна и транспарентна“ истрага за нападот во неделата врз кампот со раселени луѓе во Рафа, осудувајќи го Израел за нападот и повикувајќи на итни мерки за подобра заштита на цивилите, објави Франс прес.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ