недела, 3 март 2024

Израелците војуваат, а каде е синот на Нетанјаху: „Додека јас сум на фронтот, тој ужива“ (ФОТО)

Додека беснее војната меѓу Израел и Хамас, израелската армија повика илјадници резервисти да земат оружје и да ја бранат својата татковина. Досега во земјата пристигнале околу 360.000 резервисти. Меѓутоа, среде оваа масовна мобилизација, некои војници му поставија на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху тешко прашање: „Каде е вашиот син?“

Објавено на

часот

Сподели

Според пишувањата на медиумите, 32-годишниот Јаир Нетанјаху од април е на Флорида, што налутило многу војници. „Јаир ужива во својот живот во Мајами Бич додека јас сум на линијата на фронтот“, цитира Тајмс еден војник, волонтер што служи на израелскиот северен фронт.

„Ние сме тие што ги напуштаат работните места, семејствата, децата, за да ги заштитиме нашите семејства дома и земјата, а не луѓето што се одговорни за оваа ситуација“, рече тој.

„Нашите браќа, нашите татковци, нашите синови, сите одат на фронтот, но Јаир сè уште не е тука. Тоа не помага да се изгради доверба во раководството на земјата“, додаде тој.

Друг резервист, кој од САД се вратил во Израел, оставајќи ги зад себе својата работа и семејството, ја изрази истата загриженост.

„Нема шанси да останам таму и да ја напуштам мојата земја, мојот народ, во овој момент. Каде е синот на премиерот? Зошто не е во Израел? Тоа е моментот што најмногу нѐ обединува нас како Израелци во нашата понова историја и секој од нас треба да биде тука во моментов, вклучително и синот на премиерот“, рече тој.

Јаир, кој го завршил средното образование, задолжителниот воен рок го исполнил во Израел работејќи во единицата за портпароли на ИДФ, наместо да преземе борбена улога. Се преселил во Соединетите Држави по контроверзите за неговата активност на социјалните мрежи, вели Тајмс. Синот на израелскиот премиер предизвика негодување во јавноста откако ги нарече „терористи“ стотиците илјади Израелци што демонстрираа против владините судски реформи и ги обвини Соединетите Држави за финансирање на немирите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ