среда, 29 мај 2024

Израел трупа тенкови пред Рафа, се подготвува инвазија

Израелските сили денеска трупаа тенкови во близина на изградените делови на Рафа, рекоа милитантите на Хамас и жителите, откако американскиот претседател Џо Бајден се закани дека ќе го секне оружјето за Израел доколку почне голема копнена офанзива врз јужниот град во Појасот Газа.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Хамас и Исламски џихад објавија дека нивните борци ги нападнале израелските сили во источните предградија на Рафа со противтенковски гранати и минофрлачи.

Жителите на источниот дел на Рафа, единствената голема урбана област во Појасот Газа во која сè уште не влегле израелските копнени сили, рекоа дека можеле да слушнат експлозии од борбите меѓу палестинските борци и приближувањето кон израелските војници. Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, се врати во Каиро од Ерусалим и продолжи да се состанува со посредниците за да преговара за прекин на огнот, рекле два египетски безбедносни извори. Тој вчера во Ерусалим се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Бајден изврши силен притисок врз Израел да се воздржи од голем напад врз Рафа, каде што се засолнети стотици илјади Палестинци од другите делови на Појасот Газа.

Израелски тенкови во вторникот го зазедоа граничниот премин Рафа од страната на Појасот Газа, прекинувајќи ја клучната рута за хуманитарна помош и принудувајќи 80.000 луѓе да го напуштат градот, според ОН. Израел објаснува дека морал да ја нападне Рафа за да ги порази борците на Хамас за кои тврди дека се таму.

„Јасно кажав дека нема да испратам оружје доколку го нападнат Рафа“, рече Бајден во интервју за Си-ен-ен во средата.

Американските власти соопштија дека Вашингтон ја запрел пратката од 1.800 бомби од 1.000 килограми и 1.700 бомби од 250 килограми за Израел поради ризикот за цивилите во Појасот Газа. Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, во четвртокот изјави дека одлуката значително ќе ѝ наштети на способноста на Израел да ја неутрализира силата на Хамас, објави Израелското јавно радио.

Израел денеска продолжи да го напаѓа Појасот Газа со тенкови и од воздух. Тенковите напредуваа во населбата Зејтун во градот Газа, принудувајќи стотици семејства да избегаат, велат жителите.

Израелската армија објави дека го обезбедува квартот и дека започнала воздушни напади врз околу 25 цели.

Деир Ал Балах во централниот дел на Појасот Газа стана засолниште за илјадниците луѓе што побегнаа од Рафа во последните денови. Палестинските лекари соопштија дека две лица, меѓу кои и една жена, загинале кога дрон испукал ракета врз група луѓе таму.

Во меѓувреме, од вторникот во Каиро се водат преговори меѓу Хамас, Израел, САД, Египет и Катар. Повикувајќи се на извор запознаен со преговорите, египетската телевизија Ал Кахера денеска објави дека се работи на решавање на спорните прашања и дека има индиции дека ќе се постигне договор, без да навлегува во детали.

Но Изат Ел-Решик, член на политичката канцеларија на Хамас во Катар, вчера вечерта објави дека Хамас нема да се согласи на ништо повеќе од предлогот што го прифати во понеделникот. Ова би вклучило ослободување на некои израелски заложници што ги држи во Појасот Газа и палестински жени и деца притворени во Израел.

„Израел не сака навистина да склучи договор и ги користи преговорите како покритие за инвазија на Рафа и окупирање на преминот“, рече тој. Израел оваа недела рече дека предлогот за прекин на огнот, прифатен од Хамас, е неприфатлив затоа што бил разводнет.

САД во вторникот рекоа дека новиот предлог на Хамас треба да го надмине застојот во преговорите, тврдејќи дека двете страни не се многу далеку во нивните ставови.

Израелската копнена офанзива на Рафа ќе резултира со хуманитарна катастрофа, предупредуваат ОН, жителите на Газа и хуманитарните организации.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ