недела, 21 април 2024

Израел силно ја бомбардираше Газа во текот на ноќта. „Луѓе умираат за конзерва туна“

Израел во текот на ноќта интензивно го бомбардираше јужниот дел на Појасот Газа, и покрај меѓународниот притисок за итен прекин на огнот на палестинската територија погодена од глад.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

На опколената Газа очајно ѝ е потребна помош и Соединетите Држави рекоа дека ќе продолжат со испораките од авион и покрај молбите на Хамас да ја прекине практиката откако исламистичката група соопшти дека 18 лица загинале обидувајќи се да стасаат до пакетите со храна.

Огнена топка го осветли ноќното небо во јужниот град Рафа, последниот преостанат урбан центар во Газа кој не бил нападнат од израелските копнени сили.

Околу 1,5 милиони луѓе се натрупани во областа, а многумина побегнаа на југ кон границата со Египет. Експлозии се слушаат и чад се крева во градот Газа на северот, каде израелските сили ја напаѓаат најголемата болница во градот повеќе од една недела.

Министерството за здравство во Газа, управувана од Хамас, соопшти рано утринава дека 66 лица биле убиени во текот на ноќта, вклучително и три во израелските воздушни напади во и околу Рафа.

Борбите продолжуваат со несмалено темпо два дена откако Советот за безбедност на ОН ја усвои првата резолуција со која се повикува на „итен прекин на огнот“ и повикува на ослободување на околу 130 заложници за кои Израел вели дека остануваат во Газа, вклучително и 34 затвореници за кои се верува дека се мртви.

Израелските сили, исто така, опколија две болници во Хан Јунис, каде што Министерството за здравство соопшти дека 12 лица, меѓу кои и деца, биле убиени во израелски напад врз бегалски камп.

Палестинската Црвена полумесечина предупреди дека илјадници се заробени во болницата Насер во Хан Јунис и дека нивните „животи се во опасност“.

Нагласувајќи го очајот на цивилите заробени во борбите, Хамас побара од земјите донатори да престанат со падобранските испораки откако 12 лица се удавија обидувајќи се да ја извлечат помошта од морето кај медитеранскиот брег на Газа.

Уште шест лица загинаа во стампедо обидувајќи се да добијат помош. „Луѓето умираат само за да добијат конзерва туна“, изјави за АФП жителот на Газа Мохамад ал-Сабави, држејќи конзерва во раката по расправијата за пакетите со помош.

Хамас, исто така, бара Израел да дозволи повеќе камиони со хуманитарна помош да влезат на територијата, за која Обединетите нации предупреди дека е на раб на „глад предизвикан од човек“ по речиси шест месеци борби.

Израелските сили не покажаа знаци на попуштање во борбата против Хамас, а војската соопшти дека нејзините авиони погодиле повеќе од 60 цели, вклучително и тунели и згради „во кои се идентификувани вооружени терористи“.

Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН усвоена во понеделникот повикува на итен прекин на огнот во преостанатите две недели од светиот муслимански месец Рамазан, што треба да доведе до „трајно“ примирје.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ