среда, 19 јуни 2024

Израел: Сериозни последици за трите европски земји кои најавија признавање на Палестина

Израелското Министерство за надворешни работи ги предупреди денеска амбасадорите на Ирска, Шпанија и Норвешка дека признавањето на Палестина од нивните земји ќе има „сериозни последици“.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Ќе има сериозни последици за односите со тие земји по нивната одлука“, изјави Јакоб Блитстан, генерален директор на Министерството за надворешни работи, во соопштението објавено по средбата со амбасадорите на трите земји.

Овие критики беа пренесени до амбасадорите, еден ден откако нивните земји најавија дека ќе ја признаат државата Палестина до 28 мај.

За време на средбата, на амбасадорите им беше прикажано видео на кое се гледа како членови на исламистичкото палестинско движење Хамас киднапираат пет израелски војници за време на нападот на 7 октомври во јужен Израел.

Видеото беше објавено и од медиумите во средата, на кое се гледаат девојчиња како седат на земја, некои со крв на лицето, со врзани раце, во базата Нахал Оз во јужен Израел.

Видеото е составено од двочасовна снимка снимена со камера на телото што ја носеле борците на Хамас на денот на нападот, се вели во соопштението на Форумот на семејства, израелско здружение за заложници, приложено на видеото.

За време на денешниот состанок, Блитстан ги прекори амбасадорите за „перверзната одлука на нивните влади да ја признаат државата Палестина“, се вели во соопштението на израелското Министерство.

Тој рече дека признавањето го отежнува постигнувањето договор за ослободување на заложниците кои се држат во Газа по нападот на Хамас на 7 октомври.

Координираните најави на трите влади дојдоа неколку дена откако обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан побара налог за апсење на израелскиот премиер и неговиот министер за одбрана, како и тројца лидери на Хамас, за наводни злосторства извршени во Појасот Газа и во Израел.

Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој посети неколку земји за да добие поддршка за палестинското признавање, рече дека одлуката ќе ги зајакне напорите за решавање на конфликтот на Блискиот Исток.

Израел реагираше жестоко и веднаш ги покани своите амбасадори на тие три земји на разговор. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска потврди дека заедничкото соопштение на тие европски земји претставува „награда за тероризмот“ и додаде дека суверена палестинска држава би била „терористичка држава“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ