среда, 29 мај 2024

Израел се заканува дека нападот од Иран нема да остане без одговор, сојузниците апелираат на воздржаност

Шефот на израелската војска рече дека на нападот на Иран врз Израел со стотици беспилотни летала, балистички и крстосувачки ракети ќе биде одговорено, а сојузниците го повикуваат Израел да се воздржи од одговор и да повика на воздржаност, иако остро го осудуваат иранскиот напад.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Воениот кабинет на Израел се состана синоќа за да разговара за одговор на иранскиот напад.

Иран, кој го нападна Израел со стотици беспилотни летала во ноќта од саботата кон неделата, како одговор на нападот на иранскиот конзулат во Дамаск, кој му се припишува на Израел, смета дека прашањето е завршено.

Началникот на израелскиот Генералштаб Херзи Халеви, сепак, рече дека нападот нема да остане без одговор. „Додека гледаме напред и ги мериме нашите чекори, лансирањето на толку многу ракети, крстосувачки ракети, беспилотни летала на територијата на државата Израел ќе има одговор“, рече генералот Халеви, пренесе Би-би-си. Халеви не кажа конкретно за какви дејствија се работи и кога ќе бидат преземени.

Сојузниците на Израел остро ја осудија воената акција на Иран, но го повикаа израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да покаже воздржаност.

Британскиот премиер Риши Сунак рече дека „сите страни мора да покажат воздржаност“ за да се избегне зовривање на насилството на Блискиот Исток, а францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Париз ќе се обиде да го убеди Израел дека одговорот не смее да резултира со ескалација на конфликтот.

Иранскиот напад ноќта меѓу саботата и неделата беше првиот случај земјата директно воено да го нападне Израел, и покрај децениските непријателства, кои датираат од Исламската револуција во 1979 година, пренесува АП.

Портпаролот на израелската војска изјави дека 99 отсто од беспилотните летала и ракетите лансирани од Иран биле пресретнати.

Тензиите меѓу Израел и Иран се зголемуваат од почетокот на шестмесечната израелска војна против милитантите на Хамас во Појасот Газа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ