вторник, 21 мај 2024

Израел почна да ги евакуира палестинските цивили од Рафа

Израелските вооружени сили почнаа да ги евакуираат палестинските цивили од Рафа пред заканувачкиот напад врз тој град на југот на Газа, објави денеска израелското воено радио.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Армијата сè уште не ја потврдила оваа информација.

Според извештајот, евакуациите сега се концентрирани во неколку периферни квартови на Рафа, од кои се вели дека евакуираните лица се насочуваат кон градовите со шатори во блиските Кан Јунис и Ал Муваси.

Меѓутоа, во она што се чини дека е почеток на евакуација на цивили пред копнен напад, израелската армија ги повика Палестинците во источните делови на Рафах да се преселат во блиската „хуманитарна област“.

Во соопштението, војската рече дека плакати, текстуални пораки, телефонски повици и соопштенија во медиумите ќе се користат за „поттикнување на постепеното движење на цивилите во одредени области“.

По седуммесечната офанзива против Хамас, Израел соопшти дека во Рафа се засолниле илјадници борци од палестинската исламистичка група и дека победата е невозможна без заземање на градот.

Со оглед на тоа што повеќе од еден милион раселени Палестинци се засолнети во Рафа, изгледите за операција со многу жртви ги загрижуваат западните сили и соседниот Египет.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ