вторник, 16 април 2024

Израел обвинет за убиство на најмалку 29 Палестинци кои чекале во ред за храна; Израел: извештаите се лажни

Војската на Израел убила најмалку 29 Палестинци додека чекале хуманитарна помош во два одвоени напади во Појасот Газа во четвртокот, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во првиот инцидент, палестинските здравствени власти во појасот под контрола на Хамас изјавија дека осум лица биле убиени во воздушен напад врз центар за дистрибуција на храна во кампот Ал-Нусеират во централниот дел на Појасот Газа.

Во вториот, подоцнежен напад, израелските војници отвориле оган врз толпа луѓе кои чекале камиони со помош на кружен тек во северниот дел на Појасот Газа, при што се убиени 21 лице, а се ранети повеќе од 150, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Во соопштение, израелската војска ги негираше нападите врз центрите за помош, велејќи дека извештаите се „лажни“.

„Бидејќи ИДФ го проценува инцидентот со внимателноста што ја заслужува, ги повикуваме медиумите да го сторат истото и да се потпираат само на веродостојни информации“, соопшти армијата.

Поради војната во Газа, повеќето од 2,3 милиони жители на енклавата се раселени. За време на дистрибуцијата на хуманитарна помош, има хаотични сцени и смртоносни инциденти додека очајно гладните луѓе се борат да земат храна.

Палестинските здравствени власти на 29 февруари соопштија дека израелските сили убиле повеќе од 100 Палестинци додека чекале камиони со храна во близина на градот Газа. Израел соопшти дека луѓето загинале среде толпата што ги обиколила камионите со хуманитарна помош, велејќи дека жртвите биле прегазени.

Во Деир Ал Балах, во центарот на Газа, израелски проектил погодил куќа, при што загинале девет лица, соопштија палестинските лекари. Жителите велат дека израелските воздушни и копнени бомбардирања продолжиле во текот на ноќта врз области низ енклавата, вклучително и Рафа на југ, каде што се засолнети повеќе од милион раселени лица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ