четврток, 20 јуни 2024

Израел објави снимка: „Доказ дека не сме ја нападнале болницата“

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија видео за кое тврдат дека е пресретнат телефонски разговор меѓу двајца оперативци на Хамас за неуспешно лансирање ракета на Исламски џихад.

Објавено на

часот

Сподели

Министерството за надворешни работи на Израел објави, како што тврди, пресретнат разговор меѓу двајца оперативци на Хамас, во кој тие зборуваат за тоа како болницата Ал-Ахли ал-Араби била погодена од неуспешна ракета истрелана од Газа.

Повикот беше објавен претходно како дел од брифингот за новинарите на портпаролот на ИДФ, кога Израел ја отфрли одговорноста за експлозијата во болницата, обвинувајќи ја за неуспешното лансирање ракета.

Во прес-конференцијата, портпаролот на ИДФ, контраадмиралот Даниел Хагари, го обвини Хамас дека покренал „глобална медиумска кампања за да се скрие она што навистина се случило“. Вели, го напумпаа бројот на жртвите. „Анализата на нашите воздушни снимки потврдува дека немало директен удар на самата болница“, вели тој, додавајќи дека единствената штета била на паркингот.

Тој пушти аудиоснимка за која тврди дека ги поткрепува неговите тврдења. Хагари понатаму вели дека Хамас сфатил дека експлозијата била предизвикана од погрешно испукана ракета на Исламски џихад, но покренал „глобална медиумска кампања“ за да го обвини Израел.

Видеата, вели тој, покажуваат неуспех при лансирањето ракета од гробиштата зад болницата, а ИДФ пресретнала комуникација „меѓу терористи што зборуваат за неуспешно лансирање ракета“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ