четврток, 20 јуни 2024

Израел со авиони нападна училиште во Газа, 27 загинати според палестинските медиуми

Израел денеска нападна училиште во Газа, тврдејќи дека во него се криело командно место на Хамас, додека палестинските медиуми јавуваат дека во нападот загинале најмалку 27 лица кои таму побарале засолниште.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Исмаил Ал-Тавабта, директор на владината канцеларија за медиуми, управувана од Хамас, ги отфрли тврдењата на Израел дека училиштето на агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) во Нусејрат, централна Газа, било засолниште за база на Хамас, пренесува Ројтерс.

„Окупаторите ја лажат јавноста со измислени приказни за да го оправдаат бруталното злосторство извршено врз десетици раселени лица“, изјави Тавабта за Ројтерс.

Израелската војска соопшти дека пред нападот на израелските воени авиони, војската презела чекори за намалување на ризикот од повреди на цивили.

Нападот дојде откако Израел најави нова воена кампања во централна Газа, додека се бори против група борци кои се потпираат на тактиките на бунтовниците „удри и бегај“.

Израел соопшти дека нема да престане со борбите за време на преговорите за прекин на огнот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ