среда, 29 мај 2024

Израел купува шатори за евакуација на Рафа

Израелското Министерство за одбрана купува 40.000 шатори пред евакуацијата на Рафа во јужниот дел на Газа, објавија вчера израелските медиуми. Израел планира да го нападне градот за, како што тврди, да ги уништи преостанатите баталјони на милитантната група Хамас.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Министерството не ја потврди веста за купувањето на шаторите, во кои можат да се сместат по 12 лица, пишува Ројтерс.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повеќе пати најавуваше планови за напад на Рафа, каде што се засолниле повеќе од милион Палестинци. Тоа е единствениот град во Газа кој не бил подложен на голем копнен напад.

Израелската армија тврди дека во Рафа останале четири баталјони на Хамас и непознат број високи команданти на исламистичкото движење. Израел претходно објави дека баталјоните на Хамас се состојат од по 1.000 борци.

Војската соопшти дека пред каков било напад ќе го евакуира цивилното население во таканаречени „хуманитарни острови“ во централна Газа, каде што ќе има храна, вода и медицински објекти.

Плановите за напад на Рафа наидоа на широко распространета осуда, па дури и Соединетите Држави го предупредија Нетанјаху дека Израел ќе се соочи со глобална изолација доколку не отстапи.

Кампањата на Израел во Газа, започната по нападот на Хамас врз Израел во кој беа убиени повеќе од 1.200 луѓе, а повеќе од 250 беа однесени заложници во Газа минатиот октомври, ја опустоши енклавата и го расели поголемиот дел од нејзиното население. Во копнената и воздушната офанзива загинаа повеќе од 33.000 луѓе, главно цивили. На Гази ѝ се закануваат и глад и болести.

Смртоносното масовно гладување во Газа најверојатно ќе предизвика насилство и ќе донесе долгорочен конфликт, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на вчерашното сослушување во Сенатот.

Сепак, тој рече дека САД немаат докази дека Израел врши геноцид во палестинската енклава.

Хуманитарните агенции се жалат дека Израел не обезбедува доволен пристап до храна, лекови и други хуманитарни залихи. Министерот за надворешни работи на Европската унија Жозеп Борел го обвини Израел дека го користи гладот ​​како воено оружје.

Израел вели дека убил околу 10.000 борци на Хамас и во голема мера ги уништил повеќето организирани борбени формации на движењето, но треба да го заземе Рафа за да ја исполни својата цел да ги разбие воените и управните структури на групата и да ги врати заложниците.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ