понеделник, 15 април 2024

Израел го нападна Либан, уби тројца борци на Хезболах

Тројца членови на проиранскиот шиитски Хезболах загинаа денеска во напад на израелски напад со дрон врз позиции во јужен Либан, во прекуграничните судири што ги започна исламистичката група за поддршка на Палестинците во војната во Појасот Газа.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Тројца милитанти загинале во автомобил на пат пред градот Накура, изјавија извори за Ројтерс. Едниот бил експерт за оружје, додаваат изворите.

Израелската војска соопшти дека ги проверува извештаите за инцидентот. Хезболах претходно денеска соопшти дека извршил напад со експлозивно беспилотно летало врз седиште на израелската војска во градот Лиман и дека се работи за директен удар. Како и исламистичкиот Хамас и Хезболах е сојузник на Иран, кој го напаѓа Израел од соседен Либан.

Од почетокот на војната во Појасот Газа, која следеше по упадот на Хамас во јужен Израел на 7 октомври и масакрот на 1.200 луѓе, главно цивили, и киднапирањето на 250 лица, има чести судири меѓу Израелската војска и Хезболах, кои објавија дека нејзината вооружена кампања на границата започна како поддршка за Палестинците во Газа.

Досега повеќе од 200 исламисти и околу 50 цивили се убиени во конфликтот меѓу израелската војска и Хезболах на либанска страна, додека десет израелски војници и пет цивили загинале во напади од Либан врз Израел. Десетици илјади Израелци морале да ги напуштат своите домови долж границата со Либан, а исто толку Либанци биле внатрешно раселени поради војната.

Хезболах неделава стави до знаење дека е подготвен да ги запре нападите доколку заврши израелската офанзива на Газа, но дека ќе продолжи со нападите доколку војната во Газа не заврши. Вчера Хезболах ја потврди смртта на четворица свои членови.

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант минатата недела изјави дека Израел планира да ги интензивира нападите врз Хезболах во случај на прекин на огнот во Газа, но дека е отворен и за дипломатски договор за повлекување на милитантите на Хезболах од својата граница.

Вршителот на должноста либански премиер Наџиб Микати изјави во четвртокот дека прекинот на огнот во Газа индиректно ќе поттикне разговори за ставање крај на непријателствата на израелско-либанската граница.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ