сабота, 25 мај 2024

Израел го нападна Хезболах во источен Либан

Израелските сили рано утринава го нападнаа источниот дел на Либан, каде што се наоѓаат борците на Хезболах, изјави извор близок до про-иранското шиитско движење.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Израелската војска го потврди нападот на својот канал на Телеграм, тврдејќи дека цели на локации на Хезболах како одговор на соборувањето на едно од неговите беспилотни летала над Либан во саботата.

„Израелските напади беа насочени кон две области во рамнината Бека“, изјави за Франс прес извор близок до Хезболах.

Нападната е планинска област во близина на сириската граница каде се наоѓаат базите на Хезболах и централниот дел на рамнината Бека.

Израелската војска соопшти дека „воени авиони нападнале воен комплекс и три други инфраструктурни локации кои припаѓаат на мрежата за воздушна одбрана на Хезболах во регионот Баалбек во Либан“.

Хезболах доцна синоќа соопшти дека соборил израелско беспилотно летало Хермес 450.

Про-иранскиот Хезболах, кој има арсенал ракети и прецизни ракети, цели на израелски воени позиции и локации во близина на границата, Израел одговори со бомбардирање на либанска територија, претежно на југ, вклучувајќи и целни напади врз претставници на Хезболах и Хамас.

Хезболах соопшти дека го поддржува палестинското движење Хамас во војната против Израел во Појасот Газа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ